Щоб правильно підібрати взуття дитині, слід звертати увагу не тільки на естетику, вартість і практичність, але більшою мірою на репутацію фірми-виробника і функціональні характеристики. Сьогодні ринок пропонує величезний вибір якісного дитячого взуття в широкому ціновому діапазоні — від бюджетних виробів до брендових речей класу «люкс». Вибирайте взуття тільки від надійних перевірених виробників, які спеціалізуються на випуску товарів для дітей і підлітків. Не соромтеся вимагати у продавця сертифікат якості.
Критерії вибору дитячого взуття
Ергономіка. Особливістю стопи малюка є поєднання вузької п’яти з широким миском і широко розташованими пальчиками. Здавлювання може призвести до порушення кровообігу. Дуже важливо, щоб передня частина стопи не була тісною і дитина могла вільно ворушити пальчиками. Оскільки у всіх дітей повнота ніжки різна, слід звертати увагу на наявність пряжок, липучок і шнурків, які дозволяють регулювати обсяг.
Матеріал. Дитяче взуття повинна бути виготовлена з натуральних дихаючих матеріалів, що володіють терморегулірующимі властивостями. Для літньої і демісезонного взуття це можуть бути натуральна, мікроперфорована або екошкіра, замша, нубук, бавовна, льон та інші текстильні біоадаптивний матеріали. Взимку — натуральна овчина, шерсть, поліестер, холлофайбер. Фактура повинна бути м’якою і пластичною, щоб стопа вільно згиналася і зберігала рухливість при будь-яких видах активності.
Підошва повинна бути гнучкою і пластичною, а також мати амортизуючі властивості, що забезпечують комфортний перекат з п’яти на носок. Зігніть виріб в руках, приклавши деяке зусилля: підошва повинна утворити «човник» з люфтом 5-10 градусів. Для зимового взуття обов’язкова наявність покриття: що запобігає ковзанню — це вбереже дитину від випадкових падінь і травм.
Задник повинен бути достатньо твердим — настільки, щоб надійно фіксувати п’яту, не дозволяючи стопі вивертатися і розгойдуватися при ходьбі з боку в бік.
Супінатор допомагає формувати правильний звід стопи, попереджаючи розвиток плоскостопості. Дітям до 3 років взуття з супінатором не потрібна. Роль амортизатора у малюків виконує передбачена природою жирова подушка, яка захищає стопу від навантажень. Наявність супінатора в першому взутті малюка може призвести до витончення жирового прошарку і ослаблення захисту стопи. Якщо ж дитина клишоногий в більш пізньому віці, супінатор протипоказаний до моменту виправлення дефекту (потрібно звернутися за консультацією до лікаря-ортопеда).
Каблук. Цей елемент часто є каменем спотикання при виборі взуття для дівчаток. Юні модниці мріють виглядати старшою і просять у батьків туфлі і черевики на високих підборах. Не варто йти на поводу у підлітка. Необхідно пояснити дівчинці, чим це загрожує в майбутньому: викривленням стопи, варикозним розширенням вен, неправильною поставою, поперековим прогином хребта зі зміщенням тазостегнових кісток, а в майбутньому — складнощами з дітонародженням. До повного формування стопи розмір каблука не повинен перевищувати 3-4 сантиметрів. Для хлопчиків підошва з боку п’яти повинна знаходитися вище рівня носка на 1-1,5 сантиметра.
Не передавайте взуття від старшої дитини молодшого. В процесі носіння колодка «підлаштовується» до характерних особливостей ходи і формі стопи. Доношування чужого взуття може порушити фізіологічні особливості будови ступні і привести до різного роду деформацій.